menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A 3-gallon bottle of fabric softener costs $40.32. What is the price per pint?
asked
Apr 17, 2023
156k
views
3
votes
A 3-gallon bottle of fabric softener costs $40.32. What is the price per pint?
Mathematics
high-school
Joel Sullivan
asked
by
Joel Sullivan
5.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
2
votes
I think it’s $1.68 because you can divide 40.32 by 24 (pints) which is 1.68
Ggll
answered
Apr 23, 2023
by
Ggll
4.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.4m
questions
7.0m
answers
Other Questions
The stem-and-leaf plot shows the number of people who used each run of the Red Line train. What is the range of the data? https://clackamasweb.owschools.com/media/g_mat08_ccss_2016/9/img_graph_stemandleaf.
Matt has a box that is 15 inches long and 5 inches wide. The volume of the box is 225 cubic inches. What is the height of the box?
6xt3x -x+9 =33 solve the equatolion
The two cones are similar. Find the surface area of the larger cone. Round your answer to the nearest hundredth. A.810.28cm squared. B.847.80cm squared. C.868.30cm squared. D.886.25cm squared
What type of triangle has 3 sides that are the same length?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org