225k views
15 votes
What mass of silver can be produced from 3.00 g of copper and 3.85 g of silver nitrate?​

What mass of silver can be produced from 3.00 g of copper and 3.85 g of silver nitrate-example-1
User Runny Yolk
by
7.9k points

1 Answer

8 votes

Answer:

Step-by-step explanation:

Balanced Chemical Equation:

Cu + 2 AgNO₃ → Cu(NO₃)₂ + 2 Ag

Step 1: Find Limiting Reagent

Moles of Cu:

Mole = 3 g / 63.55 g/mol = 0.04721 mol

Moles of AgNO₃:

Moles = 3.85 g / 169.87 g/mol = 0.022664 mol

Also, Mole ratio of Cu : AgNO₃ is 1 : 2. Hence, 0.04721 mol of Cu will require 0.09442 mol of AgNO₃. This means, AgNO₃ is the limiting reagent.

Step 2: Calculate moles of Ag:

0.022664 mol of AgNO₃ will produce 0.022664 mol of Ag because both have same ratio in balanced chemical equation.

Step 3: Calculate mass of Ag:

Mass = 0.022664 mol × 107.87 g/mol = 2.4447 g

User DjP
by
6.8k points