39.0k views
4 votes
A 9-foot roll of plastic wrap costs $4.41. What is the price per yard?

User Builder
by
8.7k points

1 Answer

2 votes

Answer:

$1.47 per yard

Explanation:

3 feet = 1 yard

9 feet = 3 yards

set up a proportion


(3)/(4.41) = (1)/(x)

cross multiply; 3x = 4.41 * 1

3x = 4.41

divide both sides by 3

x = 1.47

$1.47 per yard

User Leonti
by
7.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories