72.7k views
4 votes
Find the unit price.
$6.42 for 3 pounds

User Nicohvi
by
8.6k points

1 Answer

4 votes

Answer:

$2.14 per pound

Explanation:

To find this: do 6.42 divided by 3, will give you the unit price

User Adam Wright
by
7.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories