menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Crannapple juice costs $4.40 for a 20 ounce bottle. Pineapple juice costs $7.10 for a 30 ounce bottle. Which is the better deal?
asked
Oct 5, 2023
952
views
0
votes
Crannapple juice costs $4.40 for a 20 ounce bottle. Pineapple juice costs $7.10 for a 30 ounce bottle. Which is the better deal?
Mathematics
high-school
AirLancer
asked
by
AirLancer
5.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
4
votes
It would be the the be the crannapple jucie.
You divide the ounces by the amount it cost.
Crannapple: 4.40 divided by 20 oz equals 0.22
Pineapple: 7.10 divided 30 equals 0.2366.
The answer is crannapple juice.
I hope this helps :)
Unwise Guy
answered
Oct 5, 2023
by
Unwise Guy
5.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
6
votes
The Cra juice is the better deal. Per ounce, the Cran juice costs $ 2.20. Per ounce, the pineapple juice costs $ 2.36
Asda
answered
Oct 10, 2023
by
Asda
5.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.8m
questions
7.6m
answers
Other Questions
Solve for y in terms of x. 2/3y - 4 = x y = x + 6 y = -x + 4 y = -x + 6 y = x + 4
Aliyah has $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
Evaluate a + b when a = –16.2 and b = –11.4 A. –27.6 B. –4.8 C. 4.8 D. 27.6
What is the value of x? (-4) - x = 5
Find the quotient of 3,078 ÷ 27. A) 104 B) 109 C) 114 D) 119
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org