menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Crannapple juice costs $4.40 for a 20 ounce bottle. Pineapple juice costs $7.10 for a 30 ounce bottle. Which is the better deal?
asked
Oct 5, 2023
965
views
0
votes
Crannapple juice costs $4.40 for a 20 ounce bottle. Pineapple juice costs $7.10 for a 30 ounce bottle. Which is the better deal?
Mathematics
high-school
AirLancer
asked
by
AirLancer
8.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
4
votes
It would be the the be the crannapple jucie.
You divide the ounces by the amount it cost.
Crannapple: 4.40 divided by 20 oz equals 0.22
Pineapple: 7.10 divided 30 equals 0.2366.
The answer is crannapple juice.
I hope this helps :)
Unwise Guy
answered
Oct 5, 2023
by
Unwise Guy
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
6
votes
The Cra juice is the better deal. Per ounce, the Cran juice costs $ 2.20. Per ounce, the pineapple juice costs $ 2.36
Asda
answered
Oct 10, 2023
by
Asda
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org