223k views
0 votes
Derek paid $3.20 for a 4 pack of Gatorade.
What is the cost per bottle?

2 Answers

2 votes

Answer:

80¢ / 80cents

Explanation:

80¢ is your answer because Derek paid $3.20 for a pack of 4 Gatorade so you would have to divide $3.20 by 4 which will be 80¢

So your answer would be 80¢ per bottle.

User Komal Padia
by
4.7k points
2 votes
3.20/4 = $0.80 or 80 cents
User Ben Clarke
by
4.8k points