11.7k views
4 votes
Darlene received $18.70 for 22 pounds of aluminum cans. How much did she receive per pound?

2 Answers

3 votes

Answer:

.85 per pound

Explanation:

User Photonic
by
7.8k points
4 votes

Answer:

$0.85/lb

Explanation:

unit rate = dollar amount / pounds

unit rate = ($18.70)/(22 lb)

unit rate = $0.85/lb

User Belial
by
7.6k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories