162k views
4 votes
Select the correct mass for each of the samples described below.

3.01 × 1023 molecules H2O

User SubChord
by
6.7k points

1 Answer

5 votes

Answer:

Step-by-step explanation:

To determine the mass of each compound, we need to convert them into units of moles first. We use avogadros number to do this and use the molar mass of the compounds to convert to mass.

3.01 × 1023 molecules H2O ( 1 mole / 6.022x10^23 kg) (18.02 g / 1 mole) = 9.01 g

8.32 × 1020 formula units CaBr2 ( 1 mole / 6.022x10^23 kg) (199.89 g / 1 mole) = 0.28 g

1.93 × 1026 molecules XeF6 ( 1 mole / 6.022x10^23 kg) (245.28 g / 1 mole) = 78610.16 g

User Prabin Badyakar
by
6.9k points