31.1k views
3 votes
Which is better to buy 14 rolls of paper towels for $18

or 10 rolls of paper towels for $12
and put an explanation

1 Answer

0 votes

In order to find out what deal is better:

  • We have to find the unit rate for each deal

  • Total amount of paper towels ÷ The price

So it would be....

  • 18 ÷ 14 = 1.285714
  • 12 ÷ 10 = 1.2

Short Answer:

The better deal is 10 rolls of paper towels for $12.

Long Answer:

I wanted to find out the price per roll of paper towel for each deal so I created a unit rate problem which is the numerator divided by the denominator. From there, I was able to get my answers, compare which one was less than the other, and select the best deal.

Hopefully this helped >-<

User Chamilad
by
5.1k points