Explanation:
Time taken t=5.21s
Initial velocity u=0 and distance traveled s=110m
Using, s=ut+at2/2
where a is the acceleration.
⇒110=0(5.21)+a(5.21)2/2
We get a=8.10m/s2
I think so it will be write answer
7.9m questions
10.6m answers