154k views
5 votes
A 3-pound bag of white rice costs $18.24. What is the price per ounce?​

User John Lyon
by
8.5k points

2 Answers

1 vote

Answer: $0.38

Explanation:

p=pounds. o=ounce

3p=18.24

p=6.08

p=16o

16o=6.08

o=$0.38

User Omroy
by
7.6k points
5 votes
.38¢
16 oz in a pound times 3 is 48
18.24 divided by 48 is .38
User Bryna
by
8.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories