menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A 6-quart container of window cleaner costs $14.76. What is the price per pint?
asked
May 26, 2023
71.6k
views
3
votes
A 6-quart container of window cleaner costs $14.76. What is the price per pint?
Mathematics
college
Andreas Veithen
asked
by
Andreas Veithen
7.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
$1.23
i put it only a pint half a quart
Hayley Guillou
answered
May 31, 2023
by
Hayley Guillou
7.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Sep 12, 2015
139k
views
You are going to mix a gallon bucket of window cleaner. The instructions direct you to mix 1 part cleaner to 3 parts water. How much cleaning solution will you need to use? A) 1 ½ quarts B)1 pint C) 2
ZahiC
asked
Sep 12, 2015
by
ZahiC
9.3k
points
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
139k
views
asked
Nov 10, 2016
92.4k
views
You are going to mix a gallon bucket of window cleaner. The instructions direct you to mix 1 part cleaner to 3 parts water. How much cleaning solution will you need to use? a. 1 ½ quarts b. 1 pint c. 2
Cjohn
asked
Nov 10, 2016
by
Cjohn
7.8k
points
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
92.4k
views
asked
Jun 12, 2020
88.9k
views
An 8-pint container of window cleaner costs $17.12. What is the price per cup?
Zain Farooq
asked
Jun 12, 2020
by
Zain Farooq
8.7k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
3
votes
88.9k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org