182k views
3 votes
A 2-pound jar of salsa costs $20.80. What is the price per ounce?

1 Answer

6 votes

Answer:

£10.40

Explanation:

2lbs (2 pounds) = 32 ounces = 20.80

1lb = 16 ounce = 10.40

divide all sides by 2

User FinalDark
by
8.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories