101k views
6 votes
how to solve this story problem. Newton buys 4 gallons of gasoline. He pays $8.64. How much does 1 gallon of gasoline cost

2 Answers

10 votes
$2.16 a gallon
You divide $8.64 by 4
User Jimilian
by
8.3k points
5 votes

Answer:

$2.16 / gallon

Explanation:

4 gallons were bought for $8.64

4 gallons = $8.64

1 gallon = ?

cross multiply and divide

$8.64 / 4 gallons = $2.16 per gallon

check:

$2.16 * 4 = $8.64

User RDL
by
8.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories