101k views
6 votes
how to solve this story problem. Newton buys 4 gallons of gasoline. He pays $8.64. How much does 1 gallon of gasoline cost

2 Answers

10 votes
$2.16 a gallon
You divide $8.64 by 4
User Jimilian
by
5.6k points
5 votes

Answer:

$2.16 / gallon

Explanation:

4 gallons were bought for $8.64

4 gallons = $8.64

1 gallon = ?

cross multiply and divide

$8.64 / 4 gallons = $2.16 per gallon

check:

$2.16 * 4 = $8.64

User RDL
by
5.4k points