177k views
4 votes
A box of pencils cost $3.92. If there are 28 pencils in the box, how much did each pencil cost?​

User JosephG
by
8.2k points

1 Answer

4 votes

Answer:

$0.14

Explanation:

We need to divide 3.92 by 28. That will give us the amount per pencil.

3.92/28 = 0.14

So the answer is $0.14, or 14 cents.

User PTBNL
by
8.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories