177k views
4 votes
A box of pencils cost $3.92. If there are 28 pencils in the box, how much did each pencil cost?​

User JosephG
by
7.2k points

1 Answer

4 votes

Answer:

$0.14

Explanation:

We need to divide 3.92 by 28. That will give us the amount per pencil.

3.92/28 = 0.14

So the answer is $0.14, or 14 cents.

User PTBNL
by
7.8k points