137k views
0 votes
John owns a restaurant, and he needs to

buy a large amount of tomatoes and
onions. The cost of 1lb of onion is $0.64.
The cost of 10¹ lbs of onions is $6.40. How
Johnny
much does it cost John to by 103 lbs of
onions, and why?

User Miro Hudak
by
5.0k points

2 Answers

4 votes

Answer:

$65.92

Explanation:

We start with the cost of one lb of onions: 0.64.

If we add more lbs, the cost goes up at a rate of 0.64. Therefore if we multiply 0.64 by 103, we'll get the cost of 103 lbs of onions.

Since 0.64 * 103 = 65.92, it costs John $65.92 to buy 103 lbs of onions.

User Clavin
by
5.6k points
1 vote

Answer:

$65.92

Explanation:

The cost per onion is $0.64. So, in order to find the cost for 103 onions, multiply 0.64 * 103 = 65.92

User Jonny Piazzi
by
4.6k points