199k views
3 votes
A 2-gallon container of laundry detergent costs $10.24. What is the price per fluid ounce?

User Sarbjit
by
6.5k points

1 Answer

3 votes

Answer:

$0.04

Explanation:

The cost per ounce is found by dividing the cost by the number of ounces.

Solution

In 2 gallons, there are 2×128 fl.oz. = 256 fl.oz. Then the cost per ounce is ...

cost/ounces = $10.24/(256 fl.oz) = $0.04 /fl.oz.

The cost of the laundry detergent is $0.04 per fluid ounce.

__

Additional comment

Keeping the units with the numbers in a calculation can give you confidence that the calculated result has the units you want it to have.

User Arlene
by
5.7k points