Answer:
$0.04
Explanation:
The cost per ounce is found by dividing the cost by the number of ounces.
Solution
In 2 gallons, there are 2×128 fl.oz. = 256 fl.oz. Then the cost per ounce is ...
cost/ounces = $10.24/(256 fl.oz) = $0.04 /fl.oz.
The cost of the laundry detergent is $0.04 per fluid ounce.
__
Additional comment
Keeping the units with the numbers in a calculation can give you confidence that the calculated result has the units you want it to have.