81.6k views
5 votes
Bars of soap come in packages of 3 and packages of 16. The 3-bar pack costs $3.42, and the 16-bar pack costs $16.32. Which is the better deal? What is the price per bar of the better deal?

User Arnaud H
by
7.3k points

1 Answer

5 votes

Answer:

The better deal is the pack of 16.

Explanation:

To figure this out, you must figure out the price per bar of each pack. To do this we divide the price by the amount of soap.

16.32/16

and

3.42/3

16.32/16 = 1.02

3.42/3 = 1.14

You get a lower price per bar and more soap therefore the pack of 16 is the better deal.

User Shui
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.