123k views
14 votes
3 pens cost $2.70.

What is the cost per pen?


Rectangle divided into 3 units. First unit blank with a note underneath: cost per pen. Second unit has entry: $2.70. Third unit is blank.

$_____per pen

User Enlyte
by
4.4k points

2 Answers

13 votes

Answer:

$0.90 = per pen

follow me

User Sambath Prum
by
4.8k points
7 votes

Answer:

$0.90 per pen

2.70/3=.90

User Chris Farrugia
by
4.5k points