185k views
18 votes
A certain kind of lumber costs $3.00 for 8 ft. At this rate, how much

does a piece that is 14 ft long cost?

1 Answer

6 votes

Answer:

It would cost $5.25 for 14 ft of lumber.

Explanation:

Find the unit rate for 1 ft of lumber by dividing 3 by 8

3 ÷ 8 = 0.375

Then multiply the unit rate, 0.375, by 14

0.375 * 14 = 5.25

So the cost is $5.25.

User KingPin
by
5.7k points