101k views
22 votes
A sample of air occupies 4.40 L when the pressure is 2.60 atm.

(a) What volume does the sample occupy at 6.20 atm at the same temperature?

L

(b) What pressure is required in order to compress it to 0.0290 L at the same temperature?

atm

1 Answer

5 votes

Step-by-step explanation:

Given that,

Initial volume, V₁ = 4.40 L

Initial pressure, P₁ = 2.6 atm

(a) Final pressure, P₂ = 6.2 atm

As per the relation,


P_1V_1=P_2V_2\\\\V_2=(P_1V_1)/(P_2)\\\\V_2=(2.6* 4.4)/(6.2)\\\\V_2=1.84\ L

(b) Again using the above relation,


P_2=(P_1V_1)/(V_2)\\\\P_2=(2.6* 4.4)/(0.0290 )\\\\P_2=394.48\ atm

Hence, this is the required ssolution.

User Eoredson
by
7.2k points