51.5k views
3 votes
Alyssa buys a carton of 12 eggs for $1.80. Which is the cost per egg?

A $0.015

B $0.15

C $1.50

D $15.00

User Hexparrot
by
4.8k points

2 Answers

9 votes

Answer:

c

Explanation:

12 egg=$1.80 ,1 egg= $1.80รท12 =$0.15

User Hossein Kalbasi
by
5.2k points
5 votes

Answer:

B is the answer

Cost of each egg= 1.80/12=$0.15

Explanation:

User Bajrang Hudda
by
6.1k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.