Answer:
$62.40
Step-by-step explanation:
Cost per unit = Total manufacturing cost + 40 % markup
therefore
Total manufacturing cost = $16 + $10 + $16 + ($502,200 รท 27,900)
= $60
Cost per unit = $60 + ($60 x 40 %)
= $62.40
Conclusion
The total cost per unit is $62.40