175k views
15 votes
Given the following prices and unit conversions, rank the brands from lowest to highest unit price.

Brand A: $1.48 for 2.5 pounds
Brand B: $1.30 for 907.18 grams; 1 pound is approximately 453.59 grams
Brand C: $1.55 for 50 ounces; 1 pound is equal to 16 ounces
a.
Brand A, Brand B, Brand C
b.
Brand A, Brand C, Brand B
c.
Brand B, Brand A, Brand C
d.
Brand C, Brand A, Brand B

User Jzwiener
by
8.4k points

2 Answers

8 votes

Answer:

D

Explanation:

Unit prices are ratios, so you can add the two prices together and divide by the smaller unit price to get a usable number.

User James Hart
by
8.5k points
4 votes

Answer:

d.

Brand C, Brand A, Brand B

Explanation:

To find the unit price, we divide the price by the number of pounds.

Brand A: $1.48 for 2.5 pounds

Unit price of:


(1.48)/(2.5) = 0.592

Brand B: $1.30 for 907.18 grams; 1 pound is approximately 453.59 grams

907.18/453.59 = 2 pounds

Unit price of:


(1.3)/(2) = 0.65

Brand C: $1.55 for 50 ounces; 1 pound is equal to 16 ounces

50/16 = 3.125 pounds

Unit price of:


(1.55)/(3.125) = 0.496

From lowest to highest unit price:

C, A and B, so option d.

User Hong Truong
by
8.1k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories