228k views
21 votes
A 2-gallon bottle of bleach costs $14.24. What is the price per pint?

2 Answers

4 votes

Answer:

$1.12

Explanation:

there are eight pints in a gallon, and since theres two gallons, that mean theres 16 pints. 16 divided by 14.24 is 1.12

User Nimcap
by
9.1k points
1 vote

Answer:

16 divided by 14.24 = 1.12359550562

If you round it would be: $1.12

User Plue
by
8.2k points

Related questions

asked Oct 26, 2024 40.1k views
Rhywden asked Oct 26, 2024
by Rhywden
7.7k points
1 answer
3 votes
40.1k views
1 answer
11 votes
161k views