223k views
2 votes
A 2-pint bottle of maple syrup costs $10.88. What is the price per cup?

User Cela
by
8.1k points

1 Answer

8 votes

Answer:

2 fl.oz for $3.99; 1 quart for $59.99; or a wholesale bottle of 0.4 gallon.

User Sjors Branderhorst
by
7.9k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.