229k views
12 votes
A builder could get 9 sheets of Sheetrock for $20. If he bought 15 sheets, how much money would he have spent?

2 Answers

9 votes
$33.33 because if you divide 9 by 20 you get $2.22 then multiply that by 15 and then you get your answer &33.33
User Facha
by
5.1k points
11 votes
$33.33

20/9 = $2.22 per sheet
$2.22*15 = $33.33
User Khyox
by
5.3k points