menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A builder could get 9 sheets of Sheetrock for $20. If he bought 15 sheets, how much money would he have spent?
asked
Jan 7, 2022
229k
views
12
votes
A builder could get 9 sheets of Sheetrock for $20. If he bought 15 sheets, how much money would he have spent?
Mathematics
college
An Employee
asked
by
An Employee
5.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
9
votes
$33.33 because if you divide 9 by 20 you get $2.22 then multiply that by 15 and then you get your answer &33.33
Facha
answered
Jan 9, 2022
by
Facha
5.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
11
votes
$33.33
20/9 = $2.22 per sheet
$2.22*15 = $33.33
Khyox
answered
Jan 12, 2022
by
Khyox
5.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.2m
questions
8.2m
answers
Other Questions
Solve using square root or factoring method plz help!!!!.....must click on pic to see the whole problem
giles is searching for a sock and discovers that he has 10 socks for every 5 pairs of shoes. if he has 20 socks how many pair of shoes does he have
Hiroto’s texting plan costs $20 per month, plus $0.05 per text message that is sent or received. Emilia’s plan costs $10 per month and $0.25 per text. Using the graph below, which statement is true? A)
WILL UPVOTE EVERY ANSWER! MULTIPLE CHOICE! Solve for Y. 8-8y=2y+78 A)y=7 B)y=70 C)y=-7 D)y=-70
Can someone help ?? I wasn't here for the lesson
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org