175k views
20 votes
Help me plssssssssssssssssssssssssssssss

Help me plssssssssssssssssssssssssssssss-example-1
User Let Me See
by
5.1k points

1 Answer

2 votes

Answer: See explanation (btw, the answer is always in bold letters)

Explanation:

1.) 1 gallon for $1.99

1/2 gallon for $0.98

1 gallon would be 0.98 × 2 = 1.96

2 gallons for $3.98

1 gallon would be 3.98 ÷ 2 = 1.99

2.) 621 ÷ 4 = 155.25

He pays $155.25 each payment!

3.) V = s³

s = 3

V = 3³

3 × 3 × 3 = 27

V = 27 m³

4.) This is a rectangle; the area of a rectangle is l × b.

L = 6.9

l × b = a

6.9b = 28.29

Divide both sides by 6.9

b = 4.1

The missing length is 4.1 m

5.) False

User SeGa
by
5.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.