121k views
20 votes
11 batteries cost $12
What is the unit rate?

User JLK
by
6.3k points

1 Answer

11 votes
12 divided by 11 equals 1.09 repeated so it would be $1.09 per batteries
User Bryant Luk
by
5.8k points