83.4k views
7 votes
At a bakery, you can buy 1/2 a pie for $6. Find the unit rate in cost in dollars per pie.

2 Answers

9 votes
The answer for this problem will be $12
User Adl
by
6.5k points
8 votes

Answer: $12

Step-by-step explanation:

since 1/2x2=1 we can multiply 6 by 2 to find the price of a whole pie

User Kev Price
by
5.5k points