184k views
2 votes
Target sells pencils at 5 for $1.25.
how many pencils could you but for $22?

User Sotti
by
8.1k points

2 Answers

6 votes

Answer:

i think .... 88 pencils

Explanation:

$1.25 = 5 pencils

1 pencil = $1.25/5 = $0.25/pencil

pencils you could buy for $22 :

$22/$0.25 = 88 pencils

hope it helps <3

User AndreLiem
by
8.4k points
12 votes
22 divided by 1.25 = 17.5
so 17
User Roger Russel
by
7.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories