53.4k views
25 votes
How much will 9 pencils cost if 6 pencils cost $1.68?

User Tony Bui
by
4.9k points

1 Answer

8 votes

Answer:

$2.52

Explanation:

1.68/ 6 = $0.28 each pencil

0.28 x 9 = $2.52

User Chengdong
by
5.9k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.