53.4k views
25 votes
How much will 9 pencils cost if 6 pencils cost $1.68?

User Tony Bui
by
8.1k points

1 Answer

8 votes

Answer:

$2.52

Explanation:

1.68/ 6 = $0.28 each pencil

0.28 x 9 = $2.52

User Chengdong
by
9.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories