148k views
22 votes
A hardware store sells 45 boxes of nails for $67.50. Assuming that each box is the same price, what is the price per box?

User Tenshiko
by
8.3k points

1 Answer

6 votes

Answer:

$1.50

Explanation:

You take 67.50/45= 1.50

Hope this helps! <3

User PerPlexSystem
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories