148k views
22 votes
A hardware store sells 45 boxes of nails for $67.50. Assuming that each box is the same price, what is the price per box?

User Tenshiko
by
5.5k points

1 Answer

6 votes

Answer:

$1.50

Explanation:

You take 67.50/45= 1.50

Hope this helps! <3

User PerPlexSystem
by
5.7k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.