226k views
2 votes
You want to buy some beans. A 6​-ounce package costs ​$2.28. A 14​-ounce package costs ​$5.18. A 26​-ounce package costs ​$10.40. Which package is the best​ buy?

User Dvs
by
8.1k points

2 Answers

5 votes

Answer:

the 14-ounce package is the best deal because it is $0.37 per ounce, while the 6-ounce package is $0.38 per ounce, and the 26-ounce package is $0.40 per ounce.

Explanation:

User Maldred
by
8.6k points
4 votes

Answer:

The best buy is the 14-oz package at $0.37/oz.

Explanation:

6​-ounce package costs ​$2.28:

$2.28 / 6 oz = $0.38/oz

14​-ounce package costs ​$5.18:

$5.18 / 14 = $0.37/oz

26​-ounce package costs ​$10.40:

$10.40 / 26 oz = $0.40/oz

Answer: The best buy is the 14-oz package at $0.37/oz.

User Sergey Sirotkin
by
8.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories