110k views
16 votes
A grocery store sells 5 lemons in a bag for $2.00 what is the unit cost of each lemon in the bag?

User Vasanth
by
7.7k points

2 Answers

4 votes

Answer:

$0.40

Explanation:

User ReSedano
by
7.9k points
7 votes

Answer:

$2.00/5= 0.4

so 40 cents

Explanation:

User RobertW
by
7.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories