menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A grocery store sells 5 lemons in a bag for $2.00 what is the unit cost of each lemon in the bag?
asked
Apr 6, 2022
110k
views
16
votes
A grocery store sells 5 lemons in a bag for $2.00 what is the unit cost of each lemon in the bag?
Mathematics
high-school
Vasanth
asked
by
Vasanth
7.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
4
votes
Answer:
$0.40
Explanation:
ReSedano
answered
Apr 6, 2022
by
ReSedano
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
7
votes
Answer:
$2.00/5= 0.4
so 40 cents
Explanation:
RobertW
answered
Apr 11, 2022
by
RobertW
7.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Apr 19, 2019
105k
views
a grocery store sells a bag of 5 lemons of $2 what is the unit cost of each lemon in the bag. thanks so much ☺
James Kent
asked
Apr 19, 2019
by
James Kent
8.5k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
2
votes
105k
views
asked
Mar 2, 2020
38.6k
views
a grocery store sells a bag of 4 lemons for $0.79. Which pricing option would result in the same unit price for each lemon
Emstol
asked
Mar 2, 2020
by
Emstol
8.0k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
0
votes
38.6k
views
asked
Jun 22, 2020
106k
views
A grocery store sells a bag of 5 lemons for $2.00 what is the units cost of each lemon in the bag A:$2.50. will mark brainelist for the best answer worth alot B:$0.60 C:$0.40 D:$0.10
Dennis Benzinger
asked
Jun 22, 2020
by
Dennis Benzinger
8.9k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
1
vote
106k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org