menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Jason paid $12.75 for 5.5 pounds of hamburgr. What is the unit rate (dollars per pounds)?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Jason paid $12.75 for 5.5 pounds of hamburgr. What is the unit rate (dollars per pounds)?
asked
Jan 1, 2024
25.9k
views
5
votes
Jason paid $12.75 for 5.5 pounds of hamburgr. What is the unit rate (dollars per pounds)?
Mathematics
high-school
Plague
asked
by
Plague
8.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
2
votes
To find the unit rate (dollars per pound), divide the total cost by the number of pounds: $12.75 ÷ 5.5 pounds = $<<12.75/5.5=2.31818>>2.32 per pound. Answer: \boxed{2.32}.
Leenasn
answered
Jan 5, 2024
by
Leenasn
8.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org