25.9k views
5 votes
Jason paid $12.75 for 5.5 pounds of hamburgr. What is the unit rate (dollars per pounds)?

User Plague
by
8.6k points

1 Answer

2 votes
To find the unit rate (dollars per pound), divide the total cost by the number of pounds: $12.75 ÷ 5.5 pounds = $<<12.75/5.5=2.31818>>2.32 per pound. Answer: \boxed{2.32}.
User Leenasn
by
8.3k points

No related questions found