Answer:
See answer below
Step-by-step explanation:
In order to do this, we just need to apply the expression to determine the time of flight. This is given by:
t = 2 V₀ Sinθ / g (1)
We have the initial speed which is 200 m/s, the angle of elevation to the horizontalis 60° and the gravity is 9.8 m/s². Replacing this data in the above expression we have:
t = 2 * 200 Sin60° / 9.8
t = 35.348 s
Now that we have the time, we can determine the range or distance in the horizontal plane. This can be calculated using the following expression:
X = V * t (2)
We already have the time, which is the time of flight, the initial speed using cos 60° (Cause it's horizontal plane), and replacing we have:
X = 200 cos60° * 35.348
X = 100 * 35.348
X = 3534.8 m
Hope this helps