menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
3 tons of bark cost $23,640.00. What is the price per pound? pls help me
asked
Oct 5, 2024
86.6k
views
2
votes
3 tons of bark cost $23,640.00. What is the price per pound?
pls help me
Mathematics
college
Sfrehse
asked
by
Sfrehse
7.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
6
votes
There are 6,000 pounds in 3 tons. To find the price per pound, you would divide the total cost by the total weight in pounds.
So, $23,640.00 ÷ 6,000 pounds = $3.94 per pound.
Spkrtn
answered
Oct 11, 2024
by
Spkrtn
8.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Oct 8, 2022
50.4k
views
4 tons of bark cost $23,600.00. What is the price per pound?
Sagar Velankar
asked
Oct 8, 2022
by
Sagar Velankar
7.6k
points
Mathematics
college
2
answers
3
votes
50.4k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org