86.6k views
2 votes
3 tons of bark cost $23,640.00. What is the price per pound?

pls help me​

User Sfrehse
by
7.6k points

1 Answer

6 votes
There are 6,000 pounds in 3 tons. To find the price per pound, you would divide the total cost by the total weight in pounds.

So, $23,640.00 ÷ 6,000 pounds = $3.94 per pound.
User Spkrtn
by
8.4k points

Related questions

2 answers
3 votes
50.4k views
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories