menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
A 4-quart bucket of paint costs $29.60. What is the price per cup?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
A 4-quart bucket of paint costs $29.60. What is the price per cup?
asked
Nov 5, 2024
203k
views
3
votes
A 4-quart bucket of paint costs $29.60. What is the price per cup?
Mathematics
high-school
Alex Deft
asked
by
Alex Deft
7.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
1
vote
I think the answer is 1.85
16 cups = 4 quarts
So I divided 16 by 29.60 and got 1.85
Sorry if I’m wrong
Quat
answered
Nov 6, 2024
by
Quat
7.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
0
votes
$29.60 divided by 4 = 7.4
The answer is $7.40
Mangesh Auti
answered
Nov 11, 2024
by
Mangesh Auti
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org