203k views
3 votes
A 4-quart bucket of paint costs $29.60. What is the price per cup?

User Alex Deft
by
7.9k points

2 Answers

1 vote
I think the answer is 1.85
16 cups = 4 quarts
So I divided 16 by 29.60 and got 1.85

Sorry if I’m wrong
User Quat
by
7.5k points
0 votes
$29.60 divided by 4 = 7.4
The answer is $7.40
User Mangesh Auti
by
8.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories