71.7k views
16 votes
Janet buys 12 pencils for $1.49. what is the cost per pencil?

2 Answers

6 votes

Answer: 0.124166667 U.S. dollars

((1 U.S. dollar) + (49 U.S. cents)) / 12 =

0.124166667 U.S. dollars

User Lily Ballard
by
7.9k points
6 votes

Answer:

0.124$

...............

you can simply divide the price of the pencils = 1•49$

by the number of pencils bought = 12

1•49/12

= 0•124$

User DBSand
by
7.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories