47.7k views
8 votes
A plate has an area of 1m square. It slide down an incline plane , having an angle of inclined 60° to horizontal, which a velocity of 0.75m/s. The thickness of oil film between the plate and the plate is 2mm. Find the viscosity of the fluid if the weight of the plate is 90N

User Melesa
by
6.6k points

1 Answer

8 votes

Answer:


\mu =0.169704 Ns/m^2

Step-by-step explanation:

From the question we are told that

Area of plate
a=1m^2

Angle of inclination
\theta=60 \textdegree

Velocity
v=0.75m/s

Thickness of oil
t=2mm

Weight of plate
w=90N

Generally the equation for shear force is mathematically given by


F=mgsin45 \textdegree


F=90sin45 \textdegree


F=63.639N


F=\mu* (v)/(t)


F=\mu* (0.75)/(2*10^-^3)


\mu* (0.75)/(2*10^-^3)=63.639N


\mu =(63.639)/(375)

Therefore viscosity is given by


\mu =0.169704 Ns/m^2

User TheRealPapa
by
7.2k points